Kurierek Nowości Nr 1 (230) – Feminizm, prawa kobiet, równouprawnienie płci

  1. Bennett Jessica. Feminist Fight Club : jak przetrwać w seksistowskim miejscu pracy. – Warszawa : Grupa Wydawnicza Foksal, 2019 (sygn. 120092)
    Autorka jest dziennikarką i krytyczką piszącą o kobietach, seksualności i kulturze. Współpracuje z New York Times, Newsweek, Time.com oraz Leanln.org. Udziela się społecznie i angażuje w walkę o prawa kobiet.
    Był sobie fight club, ale nikt w nim nie walczył i nie było w nim mężczyzn. Raz w miesiącu grupka kobiet spotykała się, żeby dzielić się frustracjami wywołanymi w ich pracy.
    W „Feminist Fight Club” ceniona dziennikarka Jessica Bennett przeplata osobiste historie członkiń fight clubu z potwierdzonymi naukowo danymi o nierównościach między kobietami i mężczyznami, które wciąż stanowią bolączkę rynku pracy. Nie tylko wymienia konkretne typy seksistowskich zachowań, lecz także udziela porad, jak z nimi walczyć. W błyskotliwy i zabawny sposób rozprawia się ze stereotypami dotyczącymi kobiet i daje poczucie koleżeńskiego wsparcia. Pokazuje strategie postępowania, których potrzebuje każda kobieta, żeby stawić opór w trudnych dla siebie sytuacjach, a także narzędzia dla mężczyzn popierających te działania.
    źródło opisu: okładka
  2. Bourne Holly. I co ona ma zrobić? – Warszawa : Wydawnictwo Zielona Sowa, cop. 2020 (sygn. 121269)
    Lottie zostaje osaczona przez dwóch mężczyzn w drodze do college’u. To wydarzenie głęboko wpływa na dziewczynę i staje się zaczynem jej antyseksistowskiego projektu. Zobowiązała się przed przyjaciółkami, a przede wszystkim przed sobą, że będzie przez miesiąc reagować na każdy przejaw seksizmu, który napotka – od plakatów na przystankach autobusowych, po wypowiedzi wykładowców na zajęciach. To trudne i eksploatujące psychicznie i fizycznie zadanie nieźle namiesza w życiu Lottie. Stanie się sławna (wywiady w prasie, telewizji, własny kanał w internecie) i będzie musiała dać sobie radę z dobrymi, ale też złymi konsekwencjami tej sławy.
    Powieść ta przeznaczona jest szczególnie dla młodzieży.
    źródło opisu: www.empik.com/i-co-ona-ma-zrobic-bourne-holly,p1237308512,ksiazka-p
  3. Breen Marta, Jordahl Jenny. Walka kobiet : 150 lat bitwy o wolność, równość i siostrzeństwo. – Katowice : Nonstopcomics, [2018] (sygn. 118269)1
    50 lat temu tryb życia kobiet i mężczyzn różnił się diametralnie. Kobiety nie miały praw wyborczych, nie posiadały własnych pieniędzy. Nie decydowały o własnym losie, nie miały pełnej kontroli nad własnym ciałem. Żeby to zmienić zaczęły się organizować.
    W „Walce kobiet”, scenarzystka Marta Breen i ilustratorka Jenny Jordahl opowiadają dramatyczną historię kobiecych ruchów emancypacyjnych. Historię fascynującą i inspirującą kolejne pokolenia.
    Książka ta została opracowana w atrakcyjnej formie komiksu.
    źródło opisu: okładka
  4. Co nam daje równość? : wpływ równości płci na jakość życia i rozwój społeczny w Polsce. Red. Ewa Krzaklewska. – Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2018 (sygn. 119203)Książka prezentuje wyniki ogólnopolskich badań sondażowych dotyczących równości płci i jakości życia przeprowadzonych w ramach projektu „Równość płci a jakość życia. Rola równości płci w rozwoju w Europie na przykładzie Polski i Norwegii” (GEQ), realizowanego w latach 2013-2016 przez polsko-norweskie konsorcjum naukowe pod kierownictwem prof. dr hab. Krystyny Slany.
    Autorki i autorzy podejmują dyskusję na temat relacji między równością płci i jakością życia, przyglądając się czynnikom warunkującym dobrostan, zdrowie czy zadowolenie z życia kobiet i mężczyzn w polskim społeczeństwie. Zebrane teksty dostarczają pogłębionych analiz występujących nierówności między kobietami a mężczyznami w różnych obszarach życia – w sferze życia rodzinnego, na rynku pracy, w zakresie aktywności obywatelskiej, występowania przemocy czy w powiązaniu ze zdrowiem.
    Książka stanowi bogate kompendium wiedzy teoretycznej i praktycznej na temat równości ze względu na płeć oraz jej wpływu na jakość życia jednostek (kobiet i mężczyzn), a także całego społeczeństwa. Unikatowy charakter tej publikacji polega na wykorzystaniu w analizie nie tylko dorobku teoretycznego, lecz również wyników szeroko zakrojonych badań ilościowych i jakościowych. Podjęta problematyka ma prekursorski na gruncie nauk społecznych w Polsce charakter – powstało dzieło, w którym naukowo dowodzi się, że równość przynosi konkretne korzyści społeczne: wpływa na jakość życia kobiet i mężczyzn, w tym ich zdrowie, oraz przyczynia się do rozwoju społecznego. Zaletą książki jest to, że koncentruje uwagę nie tylko na kobietach i przejawach ich dyskryminacji na rynku pracy, w rodzinie i społeczeństwie, ale też na wzajemnych relacjach kobiet i mężczyzn oraz relacjach sfery zawodowej i prywatnej.
    źródło opisu: okładka
  5. Fejfer Kamil. O kobiecie pracującej : dlaczego mniej zarabia, chociaż więcej pracuje. – Warszawa : Czerwone i Czarne, 2019 (sygn. 121213)
    Książka ta jest o tym, czego autorowi udało się dowiedzieć podczas roku dociekania, czy kobiety naprawdę mają na rynku pracy obiektywnie gorzej, a jeśli tak, to dlaczego. Dlaczego muszą przejść więcej, żeby się znaleźć w tym samym miejscu, co mężczyźni. Dlaczego mają trochę bardziej pochyłe zbocza, dlaczego deszcz pada na nie trochę bardziej. I co zrobić, żeby to zmienić.
    Autor przyjrzał się kobietom pracującym. Ten rynek jest bardzo niesprawiedliwy, co pokazują historie kobiet przytoczone w książce i setki badań, do których dotarł.
    Zwraca się także do mężczyzn. Mówi, iż ta książka nie jest przeciwko nim. Bez udziału mężczyzn dokonująca się zmiana nie uda się. Czasem trzeba będzie zrobić w domu więcej, niż robili nasi ojcowie i dziadkowie. Ale warto to zrobić, żeby córki, partnerki, żony i siostry miały w życiu trochę łatwiej.
    źródło opisu: okładka
  6. Grabowska Magdalena : Zerwana genealogia : działalność społeczna i polityczna kobiet po 1945 roku a współczesny polski ruch kobiecy. – Warszawa : Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, 2018 (sygn. 118737)
    W „Zerwanej genealogii” Magdalena Grabowska proponuje nowe spojrzenie na polskie komunistyczne organizacje kobiece. W tej odważnej, a zarazem dogłębnej analizie autorka sytuuje ich (zupełnie niedocenione) dokonania w historii feminizmu, będące efektem działań podejmowanych nie tylko w skali krajowej, lecz także międzynarodowej. Szuka również przyczyn marginalizacji organizacji kobiecych z czasów PRL-u we współczesnym polskim feministycznym archiwum oraz spuścizny komunizmu i socjalizmu w światowym ruchu na rzecz równych praw. W pracy wykorzystuje najnowszą literaturę przedmiotu z zakresu gender studies, historii kobiet i historii feminizmu, źródła prasowe oraz wyniki imponujących badań własnych, na które złożyły się zarówno wywiady pogłębione z byłymi działaczkami, jak również archiwalne zapisy posiedzeń organizacji kobiecych i dokumenty ONZ.
    źródło opisu: okładka
  7. Olech Joanna, Bąk Edgar. Egaliterra. – Warszawa : Wytwórnia, 2017 (sygn. F116042)
    Kolejna, zaangażowana społecznie książka duetu Joanna Olech i Edgar Bąk. Autorzy podejmują aktualny i gorący temat praw kobiet.
    Dorastamy zapewniani bezustannie o tym, że równość wszystkich obywateli jest standardem cywilizowanego świata, społecznym spoiwem i gwarantem przyjaznej koegzystencji. Ale kiedy przychodzi wcielać ją w życie – doraźne egoizmy biorą górę, a nieokiełznana potrzeba dominacji depcze tę wspaniałą, oświeceniową ideę. Zaczynają się podziały na równych i równiejszych. I – jakże często – na RÓWNE i RÓWNIEJSZYCH. Wymarzyliśmy sobie Egaliterrę – baśniową planetę równych szans. Odważna i skłaniająca do refleksji książka obrazkowa do wspólnego czytania przez dorosłych i dzieci.
    Ta książka wzięła się z poczucia bezsilności. Bezsilność to marna motywacja – uchodzi za jałowe uczucie. No, chyba że kroczy przed gniewem, a tak było w tym wypadku. Jeśli jesteś „różowym misiem” i przyszło ci żyć w Egalitanii, gdzie wszyscy mają gęby pełne słów o „równości”, a każdy dzień tej domniemanej równości przeczy, to masz dwie drogi: albo przywyknij do permanentnego poczucia frustracji, albo zrób cokolwiek (na przykład: napisz książkę), aby dać odpór symbolicznej przemocy „równiejszych”. Szczęśliwie są na świecie i takie „niebieskie misie” – jak Edgar Bąk – którym nie trzeba tłumaczyć, czym jest prawdziwa równość i jakie jest źródło „różowego” gniewu.
    źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4848141/egaliterra
  8. Utopie kobiet : 100 lat praw wyborczych kobiet (1918-2018). Red. Krystyna Slany [i inni]. – Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, cop. 2019 (sygn. 121944)
    Książka jest obszernym zbiorem tekstów poświęconych szeroko ujętym relacjom miedzy kobiecością w kontekście społeczeństwa polskiego (rozumianą jako praktyki społeczne, tożsamości, biografie, działania zbiorowe itd.) a polem społecznych i kulturowych utopii. Choć artykuły publikowane w tomie są niezwykle różnorodne i reprezentują rozmaite perspektywy badawcze, metodologiczne i epistemologiczne, to heurystyczne ramy w większości z nich wyznacza już wspomniana, szczególnie rozumiana kategoria utopii. Po pierwsze, jest ona przez autorki widziana nie jako całościowy, domknięty plan zmiany społecznej, a raczej jako proces społeczny i twórczy, jako powstawanie nowych porządków społecznych, jako „zmiana urzeczywistniana poprzez różnorodne działania kobiet tu i teraz”. Po drugie, gros tekstów opiera się na założeniu, że żadna (w tym feministyczna) utopia jako projekt totalny nie rozwiązuje wszystkich problemów wszystkich kobiet. Z artykułów wyłania się dwoistość oczekiwań wobec utopijnych projektów. Z jednej strony widać wyraźną inspirację konstatacjami Ann Snitow i Rebekki Solnit o swoiście rozumianym sceptycyzmie wobec utopii ruchów kobiecych/feministycznych pojmowanych jako projekty totalne; z drugiej zaś teksty dają nadzieję na zmianę, wpierw fragmentaryczną, cząstkową, która w długiej perspektywie może jednak okazać się znacząca.
    źródło opisu: okładka

Oprac. Anna Stefaniak

Polityka cookies i prywatności

Strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu niezbędnym do prawidłowego działania serwisu, dostosowania strony do indywidualnych preferencji użytkownika oraz statystyk. Wyłączenie zapisywania plików cookies jest możliwe w ustawieniach każdej przeglądarki internetowej, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies należy opuścić stronę.

Zaznacz cookies, które akceptujesz:
powrót